2017 National Specialty

UPDATED May 14, 2017

SAVE THE DATE | 2018 NATIONAL SPECIALTY will be held at the REED CENTER at the SHERATON MIDWEST CITY, OKLAHOMA CITY
Schedule as follows
Monday, May 28: Trinity Valley Shih Tzu Club Hosts Regional Specialty
Tuesday, May 29: ASTC Regional Specialty
Wednesday May 30: ASTC Sweepstakes and Obedience and Rally
Thursday, May 31: ASTC National Specialty
Friday, June 1: Off day
Saturday, June 2: Central Oklahoma Toy Dog Club Show #1
Sunday, June 3: Central Oklahoma Toy Dog Club Show #2
Agility Trial dates and location TBD
BY POPULAR REQUEST: there will be another grooming/handling seminar
NEW TO DOG SHOWS? Download this New Exhibitor Orientation Brochure CLICK HERE and plan to come join us for a fun time!

________________________________________________________________________________

2017 National Specialty Logo AKC Sanctioned Agility Trial Morning | April 25, 2017 | High Score Preferred: MACH4/PACH3 Ananda. Click here for ALL results

AKC Sanctioned Agility Trial Afternoon | April 25, 2017 | High Score Preferred: MACH4/PACH3 Ananda | High Score Regular Class: Shente's Precious Emma, BN, RN, THD, CGCA. Click here for ALL results

________________________________________________________________________________

Click Here for candid Specialty Week photos, including Top Winners. WE HAD A GREAT TIME! ________________________________________________________________________________

Complete Confirmation and Obedience/Rally results will be posted on Foy Trent Dog Shows

First Regional Specialty Top Winners | April 26, 2017

Best of Breed: GChB Ch Wenrick's N'Palaquins They Call Me Mr. Bates, bred by Barbara Brem & Wendy Paquette and owned by Wendy Paquette

Best of Opposite Sex; Lun Lynn's Viva La Viva, bred and owned by Sherrie McGee

Best of Winners & Winners Dog: Poinsur Dvizchen Triumph Winner (Russia), bred by Ponomareva A.N., owned by Carol Randle

Winners Bitch: Su Chen's Swinging On a Star, bred and owned by P. Susan Cheney

Select Dog: Ch. Jazzie and Wang's I'm a City Boy, bred by Vicki Carder & Karen Millard, owned by Douglas Wang

Select Bitch: GCh Ch Creative's Don't Cha Wanna Be Loved, bred by Yuttharak Rattanachompoo, owned by Douglas Wang

Best Puppy: Dancee Sounds of Music at Intuition, bred by Janet Danner, owned by Janet Danner & Kristie Miller

Best Bred by Exhibitor: Jocar's You Belong To Me, bred & Owned by Carla R. Johnson

________________________________________________________________________________

Second Regional Specialty Top Winners | April 27, 2017

Best of Breed: GCHB CH Wenrick's N'Palaquins They Call Me Mr. Bates, bred by Barbara Brem & Wendy Paquette, owned by Wendy Paquette

Best of Winners & Winners Bitch: Jadesilk Hell on Wheels, bred & Owned by Sandra Orford & Beth Chopey

Best of Opposite Sex: Lun Lynn's Viva La Viva, bred & Owned by Sherry McGhee

Winners Dog: Jolisse Special Design, bred by Catherine Garretson & Jocelyn Fuertes & Alex Rolon, owned by Joclyn Fuertes

Select Dog: Ch. Jazzie & Wang's I'm A City Boy, bred by Vicki Carder & Karen Millard owned by Douglas Wang

Select Bitch: GCh Creative's Dont Cha Wanna Be Loved, bred by Yuttharak Rattanachompoo, owned by Douglas Wang
________________________________________________________________________________

ASTC Obedience/Rally Top Winners | April 27 & 28, 2017


Day One Obedience High in Trial Day Halfway to Heavens All Eyes on Me, bred by Patricia Uthoff & Kristie Miller, owned by Catherine Mchaffie

Rally Obedience High Combined Score Day One: Shente's Bear Goldstein CDX BN RAE AX AXJ OF THD CGCA, bred by Margaret Brown, owned by Burton & Rochelle Goldstein

Rally Obedience High in Trial Day One: Trinket's I'll Go First CDX GO RAE, bred by Julie Burns, owned by Judi Gullickso

Obedience High in Trial Day Two: Hallmark Jolei Hot on the Trail TOVA BN RN, bred by Luke & Diane Ehricht, owned by Judy & Thomas Harding

Rally Obedience High Combined Score, Day Two: Shente's Bear Goldstein CDX BN RAE AX AXJ OF THD CGDC, bred by Margaret Brown, owned by Burton & Rochelle Goldstein

Rally Obedience High in Trial Day Two: Trinket's Gonna Be A Star CD BN RA bred by Julie Burns, owned by Judi Gullickso

________________________________________________________________________________

ASTC Sweepstakes | April 28, 2017


Best in Sweepstakes: Dancee Sounds Of Music At Intuition bred by Janet Danner owned by Janet Danner and Kristie Miller

Best of Opposite Sex in Sweepstakes: Sarjan's This Is What U Came For bred and owned by Sarah Bebee

________________________________________________________________________________

ASTC National Top Winners, April 29, 2017


Best of Breed: GCHG CH Ista's Southern Gentleman, bred & owned by Roxanne Marsburn

Best of Winners and Winners Bitch: Su Chen Swinging on a Star, bred & owned by P.Susan Cheney

Best of Opposite Sex: GCH Intuition Keepsake N' A Statement, bred and owned by Kristie and Rocky Miller

Select Dog: Ch. Jazzie and Wang's I'm a City Boy, bred by Vicki Carder & Karen Millard, owned by Douglas Wang

Select Bitch: GCH CH Creative's Dont Cha Wanna Be Loved, bred by Yuttharak Rattanachompoo, owned by Douglas Wang

Winners Dog and Best Puppy: Morgan's Beam Me Up, bred by Catherine A. Morgan, owned by Noriko Yamada and Catherine Morgan

Bet Bred by ExhibitorAmitzu Malala's Sexy Lexi, bred & owned by Therese & Michael Forman & Taffe Mcfadden

Awards of Merit:

CH CH Zephyr Monogram Maybe Marcello, bred by Dan L. Haley, Clay Williams, & Ann McDearmon, owned by owned by Dan L. Haley & Clay Williams

GHS CH Xeralane's Just Face It, bred by Xeralane Kennel & Anastasia Burkas, owned by Xeralane Kennel & Bonnie Prato & Elizabeth Takamoto

GCHS CH Wenshu in the Midnight Hour, bred by Donna M. Gerl & Carolyn Michaels & L. Sarah Lawrence, owned by Donna M. Gerl & L. Sarah Lawrence

GCH CH Tu Chu-Marja Shinin' Example, bred & owned by Kathy Kwait

Morgan's Beam Me Up, bred by Catherine A. Morgan and owned by Noriko Yamada & Catherine Morgan